Szeged Városi Kollégium
Janikovszky Éva Tagintézménye
Szeged, Korányi fasor 2.
6720
A Kollégium bemutatása, rövid története
A múlt század végén Szeged város vezetősége elengedhetetlennek tartott egy, a magasabb nőnevelés céljainak, a művelt családok igényeinek megfelelő felsőbb leányiskola és internátus létrehozását. Ezen igényből fakadóan tervezte meg az U alakú épülettömböt Baumgarten Sándor, aki Lechner Ödön tanítványa volt.
Az intézmény 1897-ben 200 leánynövendékkel és 60 internátusi hellyel kezdte meg működését.
Ma két fő részre tagolódik az épülettömb, a Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolára, valamint a Szegedi Városi Kollégium Janikovszky Éva Tagintézményére. Kellemes, csendes, festői szépségű Tisza-parti környezetben helyezkedik el a város szívében.

Az épület magyaros szecessziós stílusú, téglaburkolatos, ablakkeretei finoman kidolgozott motívumokkal díszített, jelezvén, hogy leányok számára tervezték.
A kollégium épületszárnya építészetileg némileg egyszerűbb, mint az iskolaszárnyé. A jelenlegi főbejárat eredetileg hátsó kapu volt, melyen át lovas kocsik is közlekedtek. Kevesebb díszítéssel készült, mint a főbejárat, amely a Tömörkény utca felől található.A homlokzatokat főként a piros préstéglából készült függőleges, vízszintes és íves szalagok, ablakkeretezések, valamint a földszint jórészt téglaburkolásából adódó piros szín jellemzi, ami miatt "piros iskolaként" vonult be a köztudatba az I. világháború alatt, az épülettel szemközt lakó Tömörkény István elbeszéléseiből.
A történelem viharos évei az épületet sem kímélték. Felbecsülhetetlen kárt okozott az intézmény lefoglalása 1914 szeptemberében katonai kórház céljára, 4-500 sebesültet, beteget ápoltak itt. A szükségleteknek megfelelően alakították át az internátus hálótermeit és a pincehelyiségeket. Ez idő alatt az internátus növendékeit megbízható családoknál helyezték el. A háború, majd a proletárdiktatúra okozta rombolás után a francia csapatok, valamint a csendőrség kaszárnyája lett, a pincéket börtönként használták. Hét év után ismét az oktatásé lett az épület.
Kemény munka és anyagi áldozat után sikerült rendbe hozni a tönkretett termeket, pótolni a nélkülözhetetlen eszközöket. Később sem volt zökkenőmentes a működés. A II. világháború alatt bevonuló német katonai egységek vették birtokukba az épületet, ami ismét belső átépítésekkel járt együtt. A háború befejezését követően csak 1946-ban jutott ismét vissza az iskola és az internátus az otthonához. Az U alakú épülettömb Tisza-parti része megőrizte a múlt században elképzelt női nevelés valódiságát, mert a mai napig csak tanulni vágyó, tudásszomjjal rendelkező lányok laknak a kollégiumban.
1960-ig a hivatalos neve Majakovszkij Középiskolai Leánydiákotthon volt, ekkor nyilvánította a Minisztérium kollégiummá. Intézményünk 1990-ig Majakovszkij nevét viselte, 1990-1996 között Szilágyi Erzsébet, 1996-tól 2009-ig Tömörkény István, majd 2009 július 1-től Janikovszky Éva nevét vette fel. 1996-ig önálló kollégiumként működött, 1996 után a szomszédos gimnáziumhoz tartozott. 2007-ben alakult meg a Szeged Városi Kollégium -9 tagintézménnyel, mára már csak öt tagintézmény maradt- és ekkor vált szét a Kollégiumunk a Tömörkény István Gimnázium és Művészerti Szakközépiskolától.
Az épülettömböt 2007-ben felújították, nagy örömünkre, hiszen nagyobb rekonstrukció a II. világháború után volt. Erre a tanévre az Ady Endre és a Gábor Dénes Tagintézményben voltunk elhelyezve. Jó érzés volt visszaköltözni a szép, tiszta, felújított épületünkbe, amely jelenleg 100 lánynak ad otthont.

Diákjaink többsége gimnáziumban tanul, valamint művészeti szakközépiskolákban.13 hálószobánk van, mind 6-8 férőhelyesek, szép és modern mosdóink, víztakarékos tusolóink. Napi háromszori étkezést biztosítunk diákjainknak. Délutánonként 4 csoportban tanulnak a lányok tanári felügyelet mellett. Tanulásukat megkönnyíti a 2009-ben elkészült WIFI internetes lefedettség, így a 16 gépes számítógép terem mellett saját laptop-jukat is bárhol tudják használni. 3000 kötetes könyvtárunk segíti őket a felkészülésben, kikapcsolódásban. Zene tagozatos tanulóinknak zongora áll rendelkezésükre a gyakorláshoz. Tanulmányi átlagunk 4,3. A tanuláson kívül heti egy csoportfoglalkozáson és egy szakköri foglalkozáson vesznek részt, ezen kívül számos szabadidőstevékenységen van lehetőség a kikapcsolódásra. A Szegedi Városi Kollégium valamennyi tagintézménye több változatos közös programot is szervez, például: sakkverseny, futóverseny, 6x6 vidám vetélkedő, Kolimpia, úszóverseny, jégpályás vetélkedő, vers-és prózamondó verseny, és még számos egyéb rendezvény, amelyből kedvükre válogathatnak a lányok. Kollégistáink számára jégpálya bérletet és korcsolyát is biztosítunk. Sportolásra konditermünkben is van lehetőségük. Rendszeresen látogatjuk a városi rendezvényeket is, kiállításokra, színházba, Mindentudás Egyetemére járunk és még sorolhatnám a lehetőségeket. A tanéveket egy közös kirándulással zárjuk.

Biztos vagyok abban, hogy minden diák számára az itt töltött 4-5 év felejthetetlen emlék.
Célunk, hogy intézményünk névadója által képviselt értékek jelenjenek meg a Kollégium mindennapi életében, a diákok magatartását jellemezze az igazmondás,akaraterő, önfegyelem, őszinteség, barátság, tisztelet, szeretet, bátorság. Mi is ezekt az értékeket szeretnénk örökül hagyni számukra.
